60 Yıl Sonra Auschwitz
Çeviri
Işık Ergüden

ISBN
9789750504471

1. baskı - Kasım 2006
240 sayfa


Tükendi

60 Yıl Sonra Auschwitz

Annette Wieviorka

Auschwitz... Nazi zulmünün en somut hale geldiği birkaç yerden biri... Bugün halka açık; insanların gelip anılarını yaşattığı, yaşanılan vahşeti hiçbir zaman unutmamak için ziyaret ettikleri bir çeşit hac yeri. Yine de artık tarihî gerçeğinden, yani Yahudilerin sistematik olarak katledildiği bir kamp oluşundan kopuk, sadece sembolik bir anlam taşıyor.


Auschwitz... Nazi zulmünün en somut hale geldiği birkaç yerden biri... Bugün halka açık; insanların gelip anılarını yaşattığı, yaşanılan vahşeti hiçbir zaman unutmamak için ziyaret ettikleri bir çeşit hac yeri. Yine de artık tarihî gerçeğinden, yani Yahudilerin sistematik olarak katledildiği bir kamp oluşundan kopuk, sadece sembolik bir anlam taşıyor... Annette Wieviorka ise bu kitapta Auschwitz'i inşaatından başlayarak, adım adım tarihî gerçekliğine geri döndürmeye çalışıyor. Başta Yahudiler, kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk bir milyondan fazla insanın yok edildiği kampın gelişimini, büyümesini, kısaca işleyişini gözler önüne seriyor. Öldürme ve yok etme mekanizması yetersiz kaldıkça yeni gaz odaları ve krematoryumların inşası için kullanılan esirleri, bu esirlerin kampa alınış prosedürünü, numaralanmasını, damgalanmasını, geçmişe ve orada bulunanların tanıklıklarına dönerek aktarıyor... İnsanlığın utanç sayfalarından birinin unutulup gitmemesi için...

 

Kitabın Adı
60 Yıl Sonra Auschwitz
ISBN
9789750504471
Orijinal Adı
Auschwitz 60 ans apres
Yayın No
İletişim - 1193
Dizi No
Politika - 58
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
240 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
201 gr
Baskı
1. baskı - Kasım 2006
Editör
Can Belge
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Çeviren
Işık Ergüden
Yazar
Annette Wieviorka
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Annette Wieviorka

CNRS'de araştırma yöneticisi. 20. yüzyıl Yahudi tarihi ve soykırımla ilgili birçok eser yazdı ve eserleri de birçok dile çevrildi. Başlıcaları: L’ère du témoin, Déportation et génocide ve Auschwitz expliqué à ma fille [Kızıma Soykırımı Anlatıyorum, Güncel Yayınları, 1999, İstanbul].