500 Milyonluk Umut Hikayeleri
ISBN
9789750505270

1. baskı - Eylül 2007
262 sayfa


Tükendi
Diyarbakır'dan İstanbul'a

500 Milyonluk Umut Hikayeleri

Mikrokredi Maceraları
Fikret Adaman, Tuğçe Bulut

Ekonomi profesörü Muhammed Yunus, 1976’da Bangladeş’in yoksul bir köyünde bambu sandalyeler yapan yaşlı bir kadınla karşılaştığında, kendisine otuz sene sonra Nobel Barış Ödülü’nü kazandıracak mikrokredi projesi kafasında şekillenmeye başladı: Yoksul insanların hayatlarını esir alan “yoksulluk döngüsü”nden kurtulmalarının yolu para kazanmalarıydı ancak para kazanacak işleri yapabilmeleri için de paraya ihtiyaçları vardı.

Ekonomi profesörü Muhammed Yunus, 1976’da Bangladeş’in yoksul bir köyünde bambu sandalyeler yapan yaşlı bir kadınla karşılaştığında, kendisine otuz sene sonra Nobel Barış Ödülü’nü kazandıracak mikrokredi projesi kafasında şekillenmeye başladı: Yoksul insanların hayatlarını esir alan “yoksulluk döngüsü”nden kurtulmalarının yolu para kazanmalarıydı, ancak para kazanacak işleri yapabilmeleri için de paraya ihtiyaçları vardı. Ellerindeki tek varlıkları emekleri, çalışkanlıkları ve azimleri olan yoksul kadınlara verilecek küçük bir imkân hayatlarını değiştirebilmeleri için büyük bir adım olabilirdi. Nitekim Bangladeş’te filizlenen mikrokredi projesi, hızlı bir şekilde dünyanın dört bir yanına yayıldı. Türkiye’de de, Diyarbakır’da “Türkiye Grameen Mikrokredi Projesi”, İstanbul’da ise “Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı” tarafından kurulan “Maya” ile hayata geçen mikrokredi, birçok kadına yeni bir başlangıç imkânı sundu. Aldıkları krediyle kendi işlerinin sahibi haline gelen kadınların hayatı, gerek ekonomik gerek sosyal anlamda değişip, dönüştü. Bir yandan aile bütçesini bazen tek başlarına oluşturan kadınlar, bir yandan da yeni dostluklar kurdular. Mikrokredi almış Diyarbakırlı ve İstanbullu kadınların dünyasına ışık tutan bu çalışma, mikrokredi sisteminin mantığını ve işleyişini açık şekilde ortaya koyuyor.
Üst Başlık
Diyarbakır'dan İstanbul'a
Kitabın Adı
500 Milyonluk Umut Hikayeleri
Alt Başlık
Mikrokredi Maceraları
ISBN
9789750505270
Yayın No
İletişim - 1255
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 215
Alan
Ekonomi, Tarih
Sayfa Sayısı
262 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
218 gr
Baskı
1. baskı - Eylül 2007
Editör
Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Düzelti
İrem Şahin
Uygulama
Hüsnü Abbas
Yazar
Fikret Adaman, Tuğçe Bulut
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Fikret Adaman

Lisans ve lisansüstü eğitimini Boğaziçi Üniversitesi‘nde, doktora eğitimini de Manchester Üniversitesi‘nde tamamlamıştır. Halen Boğaziçi Üniversitesi‘nde ekonomi profesörü olarak görev yapmaktadır. Çevre iktisadı, ekonomipolitik ve iktisadi düşünce sistemleri üzerine çalışmaları bulunmaktadır.


Tuğçe Bulut

Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden aldıktan sonra lisansüstü eğitimini Cambridge Üniversitesi "Modern Toplum ve Küresel Dönüşümler Programı"nda tamamladı. Halen Cambridge Üniversitesi Sosyal ve Siyasal Bilimler Fakültesi'nde sosyal girişimcilik, kurumsal sosyal sorumluluk ve "Adil Ticaret" konuları üzerindeki doktora çalışmalarını sürdürmektedir.