21. Yüzyılda Çin
Çeviri
Hür Güldü

ISBN
9789750509247

2. baskı - Nisan 2015
198 sayfa


Tükendi

21. Yüzyılda Çin

Çin Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey
Jeffrey N. Wasserstrom

Çin’in 21. yüzyılda oynayacağı rol tüm dünyanın merakını cezbediyor. Büyük ve tehdit edici bir ekonomik güç olarak kazanacağı siyasi manevra alanı diğer ülkelerde tedirginlik uyandırıyor. Oysa Çin hakkında bilinenler çeşitli anekdotlar, kalıplardan oluşuyor; binlerce yıllık bir kültür, zengin bir tarih, bunların şekillendirdiği gelenekler ve bu geleneklerin geçirdiği dönüşüm anlaşılmadan Çin’i “bilmek” mümkün değil.

Çin’in 21. yüzyılda oynayacağı rol tüm dünyanın merakını cezbediyor. Büyük ve tehdit edici bir ekonomik güç olarak kazanacağı siyasi manevra alanı diğer ülkelerde tedirginlik uyandırıyor. Oysa Çin hakkında bilinenler çeşitli anekdotlar, kalıplardan oluşuyor; binlerce yıllık bir kültür, zengin bir tarih, bunların şekillendirdiği gelenekler ve bu geleneklerin geçirdiği dönüşüm anlaşılmadan Çin’i “bilmek” mümkün değil. Jeffrey N. Wasserstrom, 21. Yüzyılda Çin: Çin Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey başlıklı kitabında bu “ayrıntı”ları ele alıyor. Felsefecilerden devrimcilere, siyasetten kültüre, diplomasiden ekonomiye çeşitli ufukları tararken, olabildiğince yalın bir şekilde kapsamlı bir anlatım sunuyor. Konfüçyüs’ü de Mao’yu da, Tibet sorununu da Yasak Kent’i de aynı hassasiyetle ele alıyor. Çin İmparatorluğu’ndan Çin Halk Cumhuriyeti’ne, “Asya’nın hasta adamı”ndan süper güç olma yolunda ilerleyen Çin ekonomisine kadar zengin bir alanı gözlerimizin önüne seriyor. Çin’i merak edenler, araştırmacılar ve sorularına cevap arayan okurlar için bir başvuru kaynağı..Kitabın "Tarihsel Miras" kısmını okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
21. Yüzyılda Çin
Alt Başlık
Çin Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey
ISBN
9789750509247
Orijinal Adı
China in the 21st Century. What Everyone Needs to Know
Yayın No
İletişim - 1630
Dizi No
Başvuru - 30
Alan
Tarih, Popüler Kültür
Sayfa Sayısı
198 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
171 gr
Baskı
2. baskı - Nisan 2015 (1. baskı - Ekim 2011)
Yazar
Jeffrey N. Wasserstrom
Çeviren
Hür Güldü
Editör
Kerem Ünüvar
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ekrem Solgun
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Jeffrey N. Wasserstrom

1989 yılında California Üniversitesi, Berkeley'de doktorasını tamamladı. Halen California Üniversitesi, Irvine Tarih Bölümü'nde Çin tarihi alanında dersler veren Wasserstrom'un başlıca yayınları arasında Global Shanghai: 1850-2010, China's Brave New World ve Twentieth-Century China bulunuyor.