15. Yüzyılda Sanat ve Deneyim
Çeviri
Zeynep Rona

ISBN
9789750517020

1. baskı - Şubat 2015
245 sayfa


34,00 TL
27,20 TL

15. Yüzyılda Sanat ve Deneyim

Stilin Toplumsal Tarihine Giriş
Michael Baxandall

Michael Baxandall’ın ilk kez 1972’de yayımlanan ve sanat tarihi disiplininde çığır açan kitabı, 15. yüzyıl İtalyan resmi üzerine titiz bir inceleme olmasının yanı sıra, belli bir dönemde yaratılmış resimlerden yola çıkarak o dönemin toplumsal tarihini okumanın yollarını gösteriyor.

Michael Baxandall’ın ilk kez 1972’de yayımlanan ve sanat tarihi disiplininde çığır açan kitabı, 15. yüzyıl İtalyan resmi üzerine titiz bir inceleme olmasının yanı sıra, belli bir dönemde yaratılmış resimlerden yola çıkarak o dönemin toplumsal tarihini okumanın yollarını gösteriyor. İncelediği erken Rönesans eserleri üzerinden, dönemin stiliyle gündelik hayat arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarıyor. Örneğin, ölçüm bilgisiyle perspektif algısını, dans figürleriyle estetik figürasyonu kıyaslıyor.

Baxandall, sanatın üretilmesi kadar, alımlanmasını da toplumsal ve ekonomik hayata bağlıyor. Modern sanat tarihinin temel kategorisi olan “stil” gibi, “beğeni”nin de gündelik hayattan türediğini savunuyor. Gündelik hayattaki görsel beceri ve yeteneklerin işlevlerinden arındırılarak, sanat deneyiminde bir oyuna dönüştürülmesinden kaynaklandığını gösteriyor. Baxandall, “stil”in toplumsal hayattaki temellerini keşfederek, bu kavramı formalist tarihlerin aşkın metafiziğinden sökmeyi başarmıştır. Böylece toplumsal sanat tarihinin kurulmasında bir öncü olmuştur.

Bir 15. yüzyıl resmi, toplumsal ilişkilerin biriktiği bir çökeltidir. Bir yanda resmi yapan ya da en azından gözetimi altında yapılmasını sağlayan ressam, diğer yanda da ressamdan onu yapmasını isteyen, bunun için gerekli mali kaynağı sağlayan ve tamamlandıktan sonra bir biçimde kullanmayı düşünen bir başkası vardır. İki taraf da, ticari, dinî, algısal, yani geniş anlamıyla toplumsal kurumlara ve geleneklere bağlı çalışır.
Michael Baxandall

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
15. Yüzyılda Sanat ve Deneyim
Alt Başlık
Stilin Toplumsal Tarihine Giriş
ISBN
9789750517020
Orijinal Adı
Painting and Experience in Fifteenth-Century Italy: A Primer in the Social History of Pictorial Style
Kapak
Michelangelo, David, 1501-1504
Yayın No
İletişim - 2108
Dizi No
Sanat Hayat - 33
Alan
Sanat
Sayfa Sayısı
245 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
238 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2015
Yazar
Michael Baxandall
Çeviren
Zeynep Rona
Dizi Editörü
Ali Artun
Yayına Hazırlayan
Elçin Gen
Kapak Tasarımı
Özlem Özkal, Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Asude Ekinci
Dizin
Elçin Gen
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Michael Baxandall

Londra Üniversitesi Warburg Enstitüsü ve California Üniversitesi’nde sanat tarihi dersleri vermiştir. Sanat ve Deneyim kitabında geliştirdiği “dönem gözü” kavramı sanat tarihi ve sosyolojisinde çok etkili olmuştur. Diğer eserleri arasında Giotto and the Orators, Limewood Sculptors of Renaissance Germany ve Patterns of Intension adlı kitaplar bulunmaktadır.