“Venediklü ile dahi sulh oluna”
ISBN
9789750522642

1. baskı - Ekim 2017
366 sayfa


40,50 TL
32,40 TL

“Venediklü ile dahi sulh oluna”

17. ve 18. Yüzyıllarda Osmanlı-Venedik İlişkileri
Güner Doğan

Güner Doğan’ın 17. ve 18. yüzyıllar arasında Osmanlı-Venedik ilişkilerine odaklanan bu çalışması, Akdeniz’de çok uzun süre birbirine rakip olmuş, çatışmış, rekabete girmiş iki devletin birbiriyle ilişkilerinin en heyecanlı kısmını ele alıyor.

Güner Doğan’ın 17. ve 18. yüzyıllar arasında Osmanlı-Venedik ilişkilerine odaklanan bu çalışması, Akdeniz’de çok uzun süre birbirine rakip olmuş, çatışmış, rekabete girmiş iki devletin birbiriyle ilişkilerinin en heyecanlı kısmını ele alıyor. İki devlet arasındaki ilişkilerin dinamiğini göstermesi açısından incelenen dönemde Osmanlı Devleti ile Venedik arasında iki savaş, iki antlaşma ve iki sınır çizimi gerçekleşmiştir. Sadece iktisadi, ticari, siyasî ilişkileri değil diplomatik mücadeleleri de analiz edildiğinde Osmanlı ve Venedik ilişkileri tarihyazımı açısından dikkate değer bilgiler sunmaktadır. Arşiv çalışmalarını hem Venedik kaynaklarına hem de Osmanlı kaynaklarına dayanarak genişleten Güner Doğan, “Venediklü ile dahi sulh oluna” ile kendi alanında da esinlendirici ve önemli bir başvuru kaynağı ortaya koyuyor.


“Kurulduğundan beri Osmanlı Devleti’nin en fazla mücadele ettiği devletlerden birisi Venedik Cumhuriyeti’dir. Her iki devlet evvela denizlerde, ardından Osmanlı Devleti’nin hızlı ve bir o kadar başarılı fetihleri sayesinde Balkanlar’da karşılaşmıştır. Osmanlı için temel muhatap Viyana Sarayı idi. Venedik-Avusturya ittifakı tıpkı savaş meydanlarında olduğu gibi barış masasında da kendine yer bulacaktı.”
GÜNER DOĞANKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
“Venediklü ile dahi sulh oluna”
Alt Başlık
17. ve 18. Yüzyıllarda Osmanlı-Venedik İlişkileri
ISBN
9789750522642
Kapak
Karlofça müzakereleri (1699) sırasında sınırların tespiti için çalışan görevlilerin tartışması (soldan sağa: Luigi Ferdinando Marsigli, Râmi Mehmed Efendi ve Carlo Ruzzini), Biblioteca di Bologna, Mus
Yayın No
İletişim - 2529
Dizi No
Tarih - 121
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
366 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
299 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2017
Yazar
Güner Doğan
Editör
Kerem Ünüvar
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Melis Oflas
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Güner Doğan

Ankara’da doğdu. Lisans ve doktora derecelerini Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü’nden aldı. Doktora döneminde Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Venezia Fondazione Cini, Università di Bologna, Università Ca’ Foscari’nin bursları ve davetleri ile ardından Hacettepe Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar biriminde Prof. Dr. Mehmet Öz ile yaptığı proje ve nihayetinde Hacettepe Üniversitesi Avrupa Birliği Koordinatörlüğü Erasmus+ programı vasıtasıyla farklı zaman dilimleri içerisinde Venedik, Bologna, Napoli, Cenova, Padova, Paris, Londra ve İstanbul’da hem doktora tezi kapsamında hem de Türk tarihini yakından ilgilendiren belgelerin tespit edilmesi noktasında çalışmalar yaptı. Università Ca’ Foscari’de ve Paris INALCO’da (Institut National des Langues et Civilisations Orientales) dil eğitimleri aldı. Università di Bologna ile gerçekleştirdiği proje kapsamında editörlüğünü yaptığı Boundary Letters Ottoman Officials to Luigi Ferdinando Marsili (1699-1701) adlı çalışması bulunmaktadır. Osmanlı-Venedik ilişkileri, Osmanlı diplomasisi ve Osmanlı sınırları üzerine araştırmalar yapmaktadır. Karatekin Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesidir.