“Mücadeleciler”
ISBN
9789750525087

1. baskı - Ekim 2018
264 sayfa


33,50 TL
26,80 TL

“Mücadeleciler”

Mücadele Birliği (1964-1980)
Ekin Kadir Selçuk

Türkiye sağının belki ülkücüler ve İslâmcılar kadar “meşhur” olmayan fakat çok etkili olmuş, biraz da “gizemli” bir hareketinin portresini çizen bir kitap “Mücadeleciler”.

“Fevkalade iyi giyinmişler, disiplinli bir fiziki görüntüleri var. Konuşmaları son derece disipline edilmiş, birbirlerine söz hakkı veriyorlar. Ama fasılasız olarak bize beynelmilel Yahudi emperyalizmini anlatıyorlar. İşte millet düşmanları kimlerdir falan… Biz çok etkilendik. Zaten ideolojik olarak da derli toplu bir ideolojik endoktrinasyona tabi olmamıştık. Aradığımızı bulmanın sevinci oldu içimizde.”

Türkiye sağının belki ülkücüler ve İslâmcılar kadar “meşhur” olmayan fakat çok etkili olmuş, biraz da “gizemli” bir hareketinin portresini çizen bir kitap “Mücadeleciler”. 1964-1980 döneminde Mücadele Birliği derneğinde örgütlenen, Yeniden Milli Mücadele dergisini ve Bayrak gazetesini çıkartan “Mücadeleciler”, milliyetçi-muhafazakâr cenahta kendilerine bir yer açtılar. Anti-komünizm, Siyonizm, Batı’ya karşı müteyakkız ve beka kaygısıyla hassaslaşmış bir milliyetçilik, “yabancılaşmış” aydın meselesi gibi dönemin sağının temel davalarını, “İlmî Sağ” doktriniyle kapsama iddiasındaydılar.

Bu hareketin asıl kendine özgü yanı, “teşkilatlı üstün zümre” yetiştirmeyi hedefleyen bir dar kadro hareketi olmasıdır. Emellerini, “devleti devletin öz evlatlarının yönetmesi” diye ifade ediyorlardı. Nitekim Adalet Partisi’nden Adalet ve Kalkınma Partisi’ne, etkili mevkilere gelen kadrolar çıktı “Mücadeleciler”den.

Ekin Kadir Selçuk, “Mücadeleciler”in ideolojik portresiyle beraber sosyal ilişki ağını otoriter teşkilat kültürünü, iklimini de, zengin ayrıntılarıyla tasvir ediyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
“Mücadeleciler”
Alt Başlık
Mücadele Birliği (1964-1980)
ISBN
9789750525087
Yayın No
İletişim - 2676
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 438
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
264 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
221 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2018
Yazar
Ekin Kadir Selçuk
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
İrfan Eroğlu
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Berkay Üzüm
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Ekin Kadir Selçuk

1981’de İstanbul’da doğdu. Lisansını İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde, yüksek lisansını İTÜ Siyaset Çalışmaları Anabilim Dalı’nda, doktorasını ise Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalı’nda tamamladı. Birikim, Varlık, Radikal İki, Radikal Kitap gibi yayın organlarında çalışmaları yayımlandı. Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.