“Bi Futbolcu Olursak...”
ISBN
9789750522871

1. baskı - Kasım 2017
176 sayfa


26,50 TL
21,20 TL

“Bi Futbolcu Olursak...”

Futbolda Profesyonellik, Sınıf Atlama ve Hayal Kırıklığı
Safter Elmas

Safter Elmas, farklı yaşlardan, farklı kademelerden, farklı “başarı” derecelerinden futbolcu ve futbolcu adaylarıyla görüşerek yaptığı çalışmada, bu ümit dünyasına tam saha pres yapıyor. Bir çocuk, futbolcu olmayı nasıl hayal eder?

“Bence her şeyin değişir. Mesela kıyafetinden başla arkadaşlarından tut, her şey değişebilir futbolcu olursak. Modern bir insan oluyorsun sonuçta profesyonel bir futbolcu olduğunda. Adın duyuluyor mesela, onlar mesela mahallede oturuyor sen gideceksin zenginlerin oturduğu bir yerde oturacaksın. İlla ki arkadaş çevren değişecektir.” M., Kocamustafapaşa, 11 yaşında

Futbolcu olmak, dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bir sınıf atlama kaldıracı. Genç, hatta ergen futbolcu adayları için, bir çocukluk rüyasını gerçekleştirme hayali olmak yanında, toplumsal olarak “yırtma” ümidini temsil ediyor.

Safter Elmas, farklı yaşlardan, farklı kademelerden, farklı “başarı” derecelerinden futbolcu ve futbolcu adaylarıyla görüşerek yaptığı çalışmada, bu ümit dünyasına tam saha pres yapıyor. Bir çocuk, futbolcu olmayı nasıl hayal eder? O hayallerden, profesyonel bir meslek, bir iş, bir emek süreci olarak futbolculuk pratiğine uzanan yolda neler yaşanır ve beklentiler, duygular nasıl değişir? Futbolcunun habitusu nasıl oluşur; yani futbolcular âdeta görünmeyen bir müfredata uyarak hangi eğilimleri, davranışları içselleştirirler?

Futbolcu “milletinin” düşünce ve duygu dünyasına açılan bir keşif seferi.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
“Bi Futbolcu Olursak...”
Alt Başlık
Futbolda Profesyonellik, Sınıf Atlama ve Hayal Kırıklığı
ISBN
9789750522871
Yayın No
İletişim - 2544
Dizi No
Futbol Kitapları - 38
Alan
Spor
Sayfa Sayısı
176 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
153 gr
Baskı
1. baskı - Kasım 2017
Yazar
Safter Elmas
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Nisan Kuyucu
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Kapak ve İç Fotoğraflar
Burak Ciritçi
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Büşra Bakan
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Safter Elmas

1988 Bitlis doğumlu. İstanbul Şehremini Lisesi’ni bitirdikten sonra lisans ve yüksek lisans eğitimini Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sporda Psiko-Sosyal Alanları’nda tamamladı. Marmara Üniversitesi Spor Yönetim Bilimleri programında doktorasına devam etmekte ve aynı kurumda araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Başlıca çalışma alanları, toplumsal sınıflar ve spor, toplumsal cinsiyet ve spor, erkeklik psikolojisi ve spordur. Çeşitli kitap ve akademik dergilerde makaleleri yayımlanmıştır.