“Benim Milletim...”
ISBN
9789750516160

1. baskı - Eylül 2014
373 sayfa


41,00 TL
32,80 TL

“Benim Milletim...”

AK Parti İktidarı, Din ve Ulusal Kimlik
Büke Koyuncu

Millet”ten kimi anlıyoruz? Türkiye’nin son on yılında, AKP iktidarı döneminde, ulusal kimlik tanımı nasıl değişti? Din, ulusal kimlik tanımı içinde nasıl bir yer ve anlam edindi? Büke Koyuncu, bu soruların cevabını ararken sadece genel politik söyleme bakmıyor, bir dizi özgül konuyu ve pratiği mercek altına alıyor.

“Bu ülkede artık milletin sözü geçiyor. Bu ülkede artık seçkinlerin değil, benim milletimin, kardeşlerimin sözü geçiyor.”

Recep Tayyip Erdoğan

Millet”ten kimi anlıyoruz? Türkiye’nin son on yılında, AKP iktidarı döneminde, ulusal kimlik tanımı nasıl değişti? Din, ulusal kimlik tanımı içinde nasıl bir yer ve anlam edindi? Büke Koyuncu, bu soruların cevabını ararken sadece genel politik söyleme bakmıyor, bir dizi özgül konuyu ve pratiği mercek altına alıyor: İstanbul’un Fethi Kutlamaları ve Bir İslâm imparatorluğu olarak Osmanlı... “Mehmet Âkif Ersoy Yılı” ve ulusal kuruluş anlatısında İslâm vurgusu... “Milletin Adamları” Kampanyası ve “Halkı Halk Yapan İslâm” mefhumu... Kutlu Doğum Haftası ve toplumsal şiddete karşı merhamet anlayışı... Kürt Meselesi ve “Yaratılanı Yaratandan Ötürü Sevmek” şiârı... Serbest piyasanın telafisi olarak “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisi... “Medeniyetler İttifakı” ve İslâm medeniyetini temsil iddiası... “Uluslararası Türkçe Olimpiyatları”... 

Kitap, dinin ulusal kimlik tahayyülünde kazandığı kilit konumun, doğrudan doğruya toplumun dindarlaşması anlamına gelmediğini de gösteriyor. Ulusal kimliği İslâmîleştirerek yeniden pekiştirirken, İslâm algısının da sekülerleşmesine hizmet eden bir süreç bu. Ulusal kimliği tanımlama politikasının, bir toplumsal iktidar mücadelesinin yansıması olduğunu da görüyoruz. 

Büke Koyuncu, Türkiye’de ulusal kimliğin ve milliyetçiliğin tarihsel dönüşüm seyrine ışık tutarken, aynı zamanda AKP popülizmi ve “muhafazakâr demokrasi” projesi hakkında kapsamlı bir analiz sunuyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
“Benim Milletim...”
Alt Başlık
AK Parti İktidarı, Din ve Ulusal Kimlik
ISBN
9789750516160
Yayın No
İletişim - 2044
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 339
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
373 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
307 gr
Baskı
1. baskı - Eylül 2014
Yazar
Büke Koyuncu
Editör
Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Kerem Uzel
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Büke Koyuncu

1979'da İstanbul'da doğdu. Üsküdar Amerikan Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Fransızca Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı'nda yüksek lisans ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi SOsyal Bilimler Enstitüsü Genel Sosyoloji ve Metodoloji Bölümü'nde doktora öğrenimini tamamladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.