Yoksulluk
ISBN
9789754709506

8. baskı - Mayıs 2017
360 sayfa
29,50 TL
Küreselleşmenin Öteki Yüzü

Yoksulluk

Kavramlar, Nedenler, Politikalar ve Temel Eğilimler
Fikret Şenses

İnsanlık, muazzam bir zenginlikle korkunç bir yoksulluğun olağanüstü kutuplaştığı bir zamanı yaşıyor. Çarpıcı açlık ve düşkünlük manzaralarına, sadece yoksulluğun gitgide derinleştiği ve kitleselleştiği “azgelişmiş” ülkelerde değil, gelişmiş ülkelerde de rastlanıyor. Buna karşılık yoksulluk konusu, neoliberal küreselleşme söyleminin baskısı altında, hayli uzun bir süre kayıtsızlıkla karşılandı.

İnsanlık, muazzam bir zenginlikle korkunç bir yoksulluğun olağanüstü kutuplaştığı bir zamanı yaşıyor. Çarpıcı açlık ve düşkünlük manzaralarına, sadece yoksulluğun gitgide derinleştiği ve kitleselleştiği “azgelişmiş” ülkelerde değil, gelişmiş ülkelerde de rastlanıyor. Buna karşılık yoksulluk konusu, neoliberal küreselleşme söyleminin baskısı altında, hayli uzun bir süre kayıtsızlıkla karşılandı. Ancak son yıllarda uluslararası mali kuruluşların, hatta sermayenin ilgi alanına girmiş bulunuyor. Yoksulluğun tanımlanmasıyla, ölçeklerinin ve somut biçimlerinin/yapılarının belirlenmesiyle, nedenlerinin saptanmasıyla ve onunla mücadele yollarının tarif edilmesiyle ilgili tartışmalar, akademik ve politik açıdan önemli bir mücadele düzlemini oluşturuyor. Fikret Şenses’in titiz incelemesi, yoksulluğun tanımlarına, kavramlarına, ölçeklerine açıklık getiriyor. Bunu, geçerli tarifleri ve ölçekleri sorgulayarak yapıyor. Dolayısıyla, yoksulluğa yaklaşım biçimlerinin eleştirisine de yöneliyor. Yoksulluk, tarihsel dinamiği içinde, mekânsal bir örneğe odaklanmaksızın global bir olgu olarak ve “statik” iktisat anlayışının ötesine geçerek ele alınıyor kitapta. Vargısı, karanlık ama gerçekçi: Yoksullaşma, yakın dönemde önüne geçilmesi olası görünmeyen kalıcı bir eğilimdir ve ağır bir dünya ve insanlık sorununa işaret etmektedir. Prof. Şenses’in incelemesi, yoksulluğun ekonomi-politik analizinde temel bir kaynak ve özgün bir katkıdır.

Üst Başlık
Küreselleşmenin Öteki Yüzü
Kitabın Adı
Yoksulluk
Alt Başlık
Kavramlar, Nedenler, Politikalar ve Temel Eğilimler
ISBN
9789754709506
Fiyat
29,50 TL
Yayın No
İletişim - 770
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 121
Sayfa Sayısı
360 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
260 gr
Baskı
8. baskı - Mayıs 2017 (1. baskı - Ocak 2000)
Yazar
Fikret Şenses
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Utku Lomlu
Kapak Fotoğrafı
Erzade Ertem
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Dizin
M. Cemalettin Yılmaz
Montaj
Şahin Eyilmez
Kapak Filmi
4 Nokta Grafik
Basımevi
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Fikret Şenses

Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini İngiltere’de sırasıyla Warwick, Lancaster ve Londra Üniversitesi’nde (London School of Economics) yaptı. 1987-88 ders yılında Harvard Üniversitesi’nde, Eylül 1989’da İngiltere’de Institute of Development Studies’de ve Temmuz-Ekim 1990 döneminde Tokyo’da Institute of Developing Economies’de misafir araştırmacı olarak bulundu. 1980 yılından bu yana ODTÜ İktisat Bölümü öğretim üyesi olan Fikret Şenses 1985 yılında Doçent, 1991 yılında Profesör oldu; 1983-87 yılları arasında ODTÜ Gelişme dergisi editörlüğü görevini de üstlendi. Gelişme Ekonomisi, Sanayileşme, İstikrar Politikaları, İşgücü Piyasaları ve İktisat Eğitimi konularında yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli yayınları bulunuyor.