Türkiye'de Siyasal Partiler Cilt 3
ISBN
9789754708080

5. baskı - Nisan 2011
800 sayfa
48,00 TL
Türkiye'de Siyasal Partiler Cilt 3

İttihat ve Terakki, Bir Çağın, Bir Kuşağın, Bir Partinin Tarihi
Tarık Zafer Tunaya

Tarık Zafer 1952’de yayımlanan Türkiye’de Siyasî Partiler kitabıyla Türkiye’de siyaset bilimine yeni bir soluk getirmiş. 1984 ertesi üç cilt olarak yeniden yayımlanmış “İkinci Meşrutiyet Dönemi”, “Mütareke Dönemi” ve “İttihat ve Terakki” bu üç cildin başlıkları. Gerçi siyasal parti sorunu yazımızda ilk kez ele alınmıyor. Ancak Tarık Zafer’in 800 sayfalık eseri salt siyaset bilimi açısından değil, diğer tüm toplum bilimler açısından o günlerin koşullarıyla erişilmesi güç bir doruğu simgeliyor.

Tarık Zafer 1952’de yayımlanan Türkiye’de Siyasî Partiler kitabıyla Türkiye’de siyaset bilimine yeni bir soluk getirmiş. 1984 ertesi üç cilt olarak yeniden yayımlanmış “İkinci Meşrutiyet Dönemi”, “Mütareke Dönemi” ve “İttihat ve Terakki” bu üç cildin başlıkları... Gerçi siyasal parti sorunu yazımızda ilk kez ele alınmıyor... Ancak Tarık Zafer’in 800 sayfalık eseri salt siyaset bilimi açısından değil, diğer tüm toplum bilimler açısından o günlerin koşullarıyla erişilmesi güç bir doruğu simgeliyor.
Bu kitap yeni baskısının da kanıtladığı gibi bir klasik; 40 yıldır aşılamamış bir “opus magnum”. Türk siyasal yaşamına değinen tüm siyaset bilimcilerin, tarihçilerin başvuru kitabı. Birçok geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemleri araştırmacılarının esin kaynağı. Tarihte çok az bilim adamı bu denli uzun bir süre gönderme yapılan bir esere sahiptir.
Kitabın Adı
Türkiye'de Siyasal Partiler Cilt 3
Alt Başlık
İttihat ve Terakki, Bir Çağın, Bir Kuşağın, Bir Partinin Tarihi
ISBN
9789754708080
Fiyat
48,00 TL
Yayın No
İletişim - 625
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 98
Sayfa Sayısı
800 sayfa
En
160 mm
Boy
230 mm
Ağırlık
1217 gr
Baskı
5. baskı - Nisan 2011 (1. baskı - Haziran 2000)
Yazar
Tarık Zafer Tunaya
Kapak
Ümit Kıvanç
Dizgi
Maraton Dizgievi
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Seçkin Oktay
Dizin
M. Cemalettin Yılmaz
Montaj
Şahin Eyilmez
İç Baskı
Sena Ofset
Cilt
Uğur Mücellit
Kapak Baskısı
Sena Ofset

Tarık Zafer Tunaya

1916´da İStanbul´da doğdu. İÜ Hukuk Fakültesi´nde öğrenimini tamamlayan Tunaya, aynı fakültede Esas Teşkilat Hukuku Kürsüsü´nde `Müessese Teorisinde Fikir Unsuru ve Bazı Hususiyetleri` başlıklı çalışması ile doktor, Amme Hukuku Kürsüsü´nde `Amme Hukukumuz Bakımından İkinci Meşrutiyet´in Fikir Cereyanları` başlıklı teziyle doçent, sonra yine Esas Teşkilat Hukuku Kürsüsü´nde profesör oldu. 1960 darbesi sonrasında Milli Birlik Komitesi tarafından Anayasa Hazılama Komisyonu´na üye olarak atandı. Daha sonra 147´lik oldu. İstanbul İl Temsilcisi olarak Kurucu Meclis üyeliğine seçildi. Melahat Başoğlu ile evlendi, Hukuk Fakültesi dekanlığı ve Devrim Ocakları başkanlığı yaptı, 1979 yılında İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi´nin kurucu dekanı oldu. 1983 yılında emekli olan Tunaya, 29 Ocak 1991´de İstanbul´da vefat etti.

Tarık Zafer Tunaya hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.


Etiketler : #ittihat ve terakki, #siyasi tarih
Türkiye