Son Kürt İsyanı
ISBN
9789750508479

2. baskı - Aralık 2012
173 sayfa
15,50 TL
Son Kürt İsyanı

Mesut Yeğen

"Kürt meselesi: Niye var?” Mesut Yeğen’in elinizdeki kitaptaki sorgulaması, bu basit ve temel soruyla başlıyor. Yıllarca etrafında dönülüp durulan ve bir türlü içinden çıkılamayan bir meseleyi ilk defa karşılaşıyormuşçasına yalın, açık seçik ortaya koymak zihin açıcıdır.

"Kürt meselesi: Niye var?” Mesut Yeğen’in elinizdeki kitaptaki sorgulaması, bu basit ve temel soruyla başlıyor. Yıllarca etrafında dönülüp durulan ve bir türlü içinden çıkılamayan bir meseleyi ilk defa karşılaşıyormuşçasına yalın, açık seçik ortaya koymak zihin açıcıdır. Mesut Yeğen, bu ‘sadeleştirmeyi’ yapıyor. Fakat orada kalmıyor, aynı zamanda Kürt Meselesinin somut görünümlerine, zorlu ayrıntılarına giriyor. Kürtçe eğitim, demokratik özerklik gibi en hararetli tartışma başlıkları masaya yatırılıyor kitapta. Bu konular, reel politika aktüalitesine sıkışmadan, kavramsal bir berraklıkla ele alınıyor. Sarılmamış yaralar, tarihsel arka plan: Dersim, Şark Islahat Planı da görüş ufku içinde. Kürt Meselesinde “nispeten iyi, sakin” bir dönemden geçerken, Kürt Meselesinin ağır tarihsel mirasının ve yaşanan onca “kötü zamanların” bilgisini unutmayan yazılar. “Nispeten iyi”nin değerini bilmek ve iyimser kalabilmek için...
 
Kitabın Adı
Son Kürt İsyanı
ISBN
9789750508479
Fiyat
15,50 TL
Yayın No
İletişim - 1555
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 257
Sayfa Sayısı
173 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
149 gr
Baskı
2. baskı - Aralık 2012 (1. baskı - Şubat 2011)
Yazar
Mesut Yeğen
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Ümit Bektaş
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Canan Güzel
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Mesut Yeğen

Mesut Yeğen 1964’te Siverek’te doğdu. Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden lisans ve yüksek lisans, Essex Üniversitesi (İngiltere) Sosyoloji Bölümü’nden doktora derecesini aldı. Halen ODTÜ sosyoloji bölümünde öğretim üyesidir ve Mürekkep dergisi yayın kurulunda yer almaktadır.

Mesut Yeğen hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.


Son Kürt İsyanı