Modern Türkiye'de Siyasi Düşünce Cilt 5 / Muhafazakârlık (Ciltli)
ISBN
9789750501555

5. baskı - Mart 2013
736 sayfa
69,00 TL
Modern Türkiye'de Siyasi Düşünce Cilt 5 / Muhafazakârlık (Ciltli)

Muhafazakârlık bir duruş, düşünüş olarak muhafazakârlık evrensel bir fenomen midir; dolayısıyla bireysel psikolojilere ya da kolektif tasarımlara indirgenebilir mi, yoksa tarihsel ve toplumsal göreliliklere bağımlı mıdır? Öte yandan, muhafazakârlık gelenekselcilik ya da reaksiyonerlikle özdeş midir yoksa farklı bir eşiğe mi işaret eder?

Muhafazakârlık bir duruş, düşünüş olarak muhafazakârlık evrensel bir fenomen midir; dolayısıyla bireysel psikolojilere ya da kolektif tasarımlara indirgenebilir mi, yoksa tarihsel ve toplumsal göreliliklere bağımlı mıdır? Öte yandan, muhafazakârlık gelenekselcilik ya da reaksiyonerlikle özdeş midir yoksa farklı bir eşiğe mi işaret eder? Seçenekleri daha da çoğaltabiliriz ve her seçeneği doğrulamayı sağlayacak özel tarihsel-toplumsal veriler bulmak mümkün olacaktır. Modern Türkiye’de Siyasî Düşünce’nin bu cildi, muhafazakârlığın bu farklı kavramlarını “siyasal olan” esasında yeniden bir bireşime tâbi tutmayı hedeflemenin yanısıra, kavramın ampirik çeşitliliğe açık muhtevasını da gözeten ansiklopedik bir girişimi tecrübe/temsil etmektedir.
Kitabın Adı
Modern Türkiye'de Siyasi Düşünce Cilt 5 / Muhafazakârlık (Ciltli)
ISBN
9789750501555
Fiyat
69,00 TL
Yayın No
İletişim - 909
Dizi No
Modern Türkiye'de Siyasî Düşünce - 5
Sayfa Sayısı
736 sayfa
En
165 mm
Boy
240 mm
Ağırlık
1005 gr
Baskı
5. baskı - Mart 2013 (1. baskı - Ağustos 2003)
Yayın Yönetmeni
Murat Belge
Yayın Sekreteri
Bağış Erten
Editör
Tanıl Bora , Murat Gültekingil
Cilt Editörü
Ahmet Çiğdem
Sayfa Tasarımı
Suat Aysu
Kapak Tasarımı
Suat Aysu
Kapak Filmi
4 Nokta Grafik
Düzelti
Serap Yeğen
Dizin
Nihal Boztekin
Basımevi
Sena Ofset

Etiketler : #cumhuriyet, #anti-semitizm, #cemil meriç, #cumhuriyet dönemi türkiye tarihi, #cumhuriyetçilik, #dergah, #devrim, #düzen, #edebiyat, #erol güngör, #fuat köprülü, #gayrımüslim, #hareket, #hisar, #imparatorluk, #yerlilik, #milli eğitim, #kalkınma, #kazım karabekir, #kültür, #laiklik, #liberalizm, #mimarlık, #muhafazakarlık, #mümtaz turhan, #nostalji, #nurettin topçu, #osmanlı, #osmanlıcılık, #peyami safa, #rauf orbay, #reaksiyonerlik, #siyasal düşünce tarihi, #sosyal siyaset, #sosyalizm, #tanpınar, #tarık buğra, #terakkiperver, #türk-islam sentezi, #türkiye
Modern Türkiye