Karanlığın Yüreği
Çeviri
Sinan Fişek

ISBN
9789750504884

9. baskı - Mart 2013
143 sayfa
13,50 TL
Karanlığın Yüreği

ve Kongo Günlüğü
Joseph Conrad

Karanlığın Yüreği’ni yazmadan sekiz buçuk yıl önce Joseph Conrad Kongo’da bir buharlı geminin kaptanlığını yapmış ve yolculuğu sırasında karşılaştığı zulüm manzaralarına dayanamayıp kısa bir süre sonra bu işi bırakmıştı. 1902 yılında kitap halinde yayımlanan Karanlığın Yüreği, Conrad’ın bu sıralarda yaşayıp gördüklerinden çok iz taşır.

Karanlığın Yüreği’ni yazmadan sekiz buçuk yıl önce Joseph Conrad Kongo’da bir buharlı geminin kaptanlığını yapmış ve yolculuğu sırasında karşılaştığı zulüm manzaralarına dayanamayıp kısa bir süre sonra bu işi bırakmıştı. 1902 yılında kitap halinde yayımlanan Karanlığın Yüreği, Conrad’ın bu sıralarda yaşayıp gördüklerinden çok iz taşır. Yüz yıldan uzun bir süredir edebiyatçılar ve sosyalbilimciler tarafından yorumlana yorumlana tüketilemeyen, dünyanın ve tarihin olduğu kadar insanın kendi karanlığına da eğilen bu başyapıtı, Sinan Fişek’in usta işi çevirisinden, Conrad’ın Kongo seyahati sırasında tuttuğu ve Türkçe’de ilk defa yayımlanan günlüğü ile beraber okuyacaksınız.

“Bu kısa kitap modern edebiyatın en büyük örneklerinden biridir.” Malcolm Bradbury “

Karanlığın Yüreği’nde Marlow’un Kongo’daki yolculuğu Dante’nin Cehennem’de derinlere doğru yaptığı yolculukla karşılaştırılmıştır, ve bu doğru bir karşılaştırmadır.” David Lodge

Kitabın Adı
Karanlığın Yüreği
Alt Başlık
ve Kongo Günlüğü
ISBN
9789750504884
Fiyat
13,50 TL
Orijinal Adı
The heart of darkness
Yayın No
İletişim - 286
Dizi No
Modern Klasikler - 2
Sayfa Sayısı
143 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
125 gr
Baskı
9. baskı - Mart 2013 (1. baskı - Haziran 1994)
Yazar
Joseph Conrad
Çeviren
Sinan Fişek
Editör
Bahar Siber
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Mehmet Kara
Kapaktaki Resim
J.M.W. Turner
Kapak
Suat Aysu
Kapak Filmi
Mat Yapım
Baskı ve Cilt
Sena Ofset
Montaj
Şahin Eyilmez
Dizi Yayın Yönetmeni
Orhan Pamuk

Joseph Conrad

1857’de Polonyalı bir anne-babadan Ukrayna’da doğdu. Asıl adı Josef Korzeniowski’ydi. Sürgün edilen anne ve babasıyla birlikte Rusya’ya gitti. 1874 yılında bir Fransız gemisinde denizcilik hayatına başladıktan sonra 1884’de bir İngiliz denizcilik şirketine geçti ve İngiliz vatandaşı oldu. Denizcilik hayatı 1894’e kadar sürdü. Bundan sonra kendini yazmaya verdi. Ancak bu yıllar arasında, hikâye ve romanlarının pek çoğuna konu ve tema sağlayan denizcilik hayatından alacağını almıştı. 1924 yılında ölen Conrad, anadili olmamakla birlikte İngiliz dilinin en önemli yazarları arasında yeralmayı başardı. Dilindeki belli belirsiz yabancılığı, anlatmayı sevdiği iç dünyaları, çeşitli yorumlara açık çetrefil kişilikleri anlatmakta başarıyla kullandı. Nostromo (Çeviren Mehmet H. Doğan, Adam Yayınları), Nigger of Narcissus, Lord Jim, Victory (Zafer, çeviren Armağan İlkin, Adam Yayınları), Secret Agent, Under Western Eyes (Razumov’un Öyküsü, çeviren Ayşe Yunus-Zafer Bakırcı, Alan Yayıncılık) ve The Heart of Darkness en önemli eserleri arasındadır.

Joseph Conrad hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.


Karanlığın Yüreği